ASAYİS EKONOMİ MAGAZİN SPOR POLİTİKA GENEL YEREL DÜNYA SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT İLÇELER
SON DAKİKA :

Manisa TSO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Meclis Toplantısı, Meclis Üyelerinin katılımıyla Manisa TSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Eklenme:31.08.2023 / 17:20          Güncelleme:31.08.2023 / 17:20
Linkedin Google

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı İbrahim Akdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantı geçtiğimiz günlerde coşku ile 101. yılını kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımız sebebiyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan Meclis Başkan Yardımcısı İbrahim Akdoğan; “Ağustos ayı bizim için zafer ayıdır. Coşku ile 101.yılını kutladığımız Zafer Bayramımızı siz değerli meclis üyelerimizin karşısında bir kez daha kutluyorum. Bu vesile ile bu topraklarda ay yıldızlı bayrağımız altında özgürce yaşamamızı kanları ve canları pahasına sağlayan başta Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi ve şehitlerimizi hürmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.  

BAŞKAN YILMAZ; “30 AĞUSTOS TÜRK MİLLETİ'NİN VAR OLMA MÜCADELESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRMASIDIR” 

Toplantıda söz alan ve Ağustos ayının Türk tarihi açısından önemine vurgu yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; “Değerli meclis üyelerimiz, bilindiği üzere ağustos ayı milletimiz açısından önemli zaferlerin yaşandığı bir aydır. Bunlardan biri Malazgirt Meydan Muhaberesi ve şüphesiz büyük taarruzdur. 26 Ağustos 1071 tarihinde büyük Selçuklu hükümdarı alp Arslan, bugün muş ili sınırlarında bulunan Malazgirt ovasında, ordusunun beş katı büyüklüğündeki Bizans ordusu ile karşılaşmıştır.  Alparslan’ın kesin zaferi ile sonuçlanan savaş, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan bir muhabere olmuştur.  Anadolu vatanımız olmuştur.  

Bin yıldan beri bu topraklarda yaşayan milletimiz, birinci dünya savaşında sonra parçalanma ve yok olma riski ile karşılaşmıştır. Savaştan yenik ayrılan Osmanlı İmparatorluğu, Anadolu hariç tüm topraklarını yitirmiş, en son Anadolu’nun da büyük bir kısmı düşman tarafından işgal edilmiştir. Milletimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurtuluş mücadelesine başlamış, önce düşmanı durdurmuştur. Nihayet, ordumuz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları liderliğinde, Anadol’unun düşman işgalinden kurtuluşu için 26 Ağustos 1922’de taarruza geçmiştir. 8 Eylül’de Manisa, 9 Eylül’de İzmir geri alınmış, nihayet 18 Eylül’de Batı Anadolu düşmandan temizlemiştir.   

Mustafa Kemal Paşa, Başkomutanlık Meydan Muharebesini sevk ve idare ettiği Zafertepe’de 30 Ağustos 1924 tarihinde bu zafer ile ilgili şunu demiştir: ‘Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti’nin temelleri burada atıldı’. 30 Ağustos Türk Milleti'nin Var Olma Mücadelesini Zaferle Taçlandırmasıdır. Bu destansı zaferlere imza atan, bu toprakları bize yurt yapan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, onları bir kez daha saygı ve minnetle yad ediyoruz” dedi. 

“DİJİTAL TARIM ÜZERİNDE DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR” 

Sözlerine devam eden Başkan Yılmaz; “Kıymetli üyelerimiz, bu yıl ağustos ayı ülkemiz açısından oldukça kurak geçti. Önemli bir tarım şehri olan Manisa, hava, su ve toprak ile ilgili tüm gelişmelerden çok etkilenmekte. Başta su ve toprak yönetimi olmak üzere tarım ile ilgili tüm bildiklerimizi gözden geçirerek, akıllı tarım veya dijital tarım üzerinde daha çok çalışmamız gerekiyor.  Hem suyu hem de topraklarımızı daha etkili ve verimli kullanmamız gerekiyor. Her geçen gün artan girdi maliyetlerini de dikkate aldığımızda verimlilik olmazsa olmazımız durumunda. Bu şekilde çiftçimizi ve tarım işletmelerimizi iklim değişimlerinden ve rekabetten dolayı ortaya çıkacak zararlardan daha fazla koruyabiliriz” dedi. 

“İŞ DÜNYASININ FİNANSMANA ERİŞİMİNİN SAĞLANMASI GEREKİRİYOR” 

Ekonomide yaşanan gelişmeler hakkında konuşan Başkan Yılmaz; “Değerli meclis üyesi arkadaşlarım, kısaca ülkemizde ve dünyada ekonomik anlamda gelişmeleri sizlerle paylaşmak isterim. Avrupa bölgesinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonda düşüş yaşanıyor.  Amerika’da yıllık tüfe %3,2, Avrupa bölgesinde ise %5,3 civarında. Ancak bu orta vadede bekledikleri seviyelerde değil.  Bu nedenle gerek fed gerekse Avrupa Merkez Bankası faiz arttırmaya istekli bakmakta. Malum fed, temmuz ayındaki toplantısında, politika faizini 25 puan artırarak %5,5-%5,75 seviyesine yükseltti.  Aynı şekilde, Avrupa Merkez Bankası da beklentiler paralelinde 25 puanlık artışa giderek faizleri %4,25-%4,50 seviyesine getirdi. Malum, haziran ayında OECD, küresel ekonomik büyüme oranlarını az da olsa yukarı yönlü revize etmişti. Temmuz ayında ise IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2023 küresel büyüme tahminini %2,8’den %3’ e yükseltti.  Kuruluş raporunda enflasyonun hala yüksek seyrettiğini ifade ederek, 2024 yılı için %5,2 olan enflasyon oranı tahminini korumaya devam etti. Çin ekonomisinde ise enflasyon ve büyüme oranları göz önüne alınarak ekonomide bir yavaşlama görülmekte. Anlaşılan o ki kısa dönemde küresel ekonomide istenen seviyeye gelemeyen enflasyon ve ekonomik yavaşlama gündeminde olmaya devam edecek.  Tabi bunlara bir de tahıl ile ilgili ortaya çıkacak riskleri de eklemek gerekir.  

Küresel ekonomide durum böyle iken ülkemizde ekonomik gelişmeler şu şekilde. Merkez Bakası 2023 enflasyon beklentisini yıllık %22’den %58’e yükselterek yukarı yönlü revize etti.  2024 yılı için de %33 olarak belirledi. Şu anda açıklanan enflasyon ise yıllık %47,7. Yani iki yılın ortalamasını alırsak enflasyon oranını %45-48 kabul edebiliriz. Banka, politika faiz oranını ise beklentilerin çok ötesinde 7500 baz puan artırarak %25 seviyesine yükseltti. Enflasyon oranı %47 iken faiz oranlarının %25 olması, negatif faiz getirisinin hala yüksek olduğunu göstermekte.  Dolaysıyla önümüzdeki dönemlerde bu fark enflasyonun düşmesi ile kapanmaz ise faiz oranlarının artabileceğine işaret etmektedir.  Bu işin bir yönü. Hali hazırda ise artan faiz oranlarından sonra bankaların önümüzdeki günlerde mevduat ve kredi faiz oranlarını arttıracağını söyleyebiliriz. Elbette enflasyonun düşmesi çok önemli ancak yüksek faiz oranlarının iş yapma ortamını olumsuz yönde etkilemesine de izin vermememiz gerekir.  Bu nedenle iş yapan, üreten, ihraç eden ve istihdam sağlayanların finansmana erişiminin sağlanması gerekir.  İş yapanların finansman maliyetlerinin öngörülebilir ve düşük olmasını diliyoruz. Bu şekilde yatırım ortamının iyileşebileceğini düşünüyoruz” dedi. 

“MANİSA OLARAK BİZ ÇALIŞMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”   

Sözlerine devam eden Başkan Yılmaz; “Manisa olarak biz çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.   Temmuz ayında yaklaşık 425 milyon dolar, yılın ilk yedi ayında ise 3 milyar doların üzerinde ihracat yaptık. Geçen yılın aynı döneminde 2,8 milyar dolardı bu rakam. Bu 3 milyarlık ihracatımızın yapıldığı başlıca ülkeler sırasıyla; 

ALMANYA (486 MİLYON DOLAR) 

BİRLEŞİK KRALLIK (366 MİLYON DOLAR) 

FRANSA (292 MİLYON DOLAR) 

İTALYA (220 MİLYON DOLAR)  

İSPANYA (178 MİLYON DOLAR) 

IRAK (80 MİLYON DOLAR)   

POLONYA (75 MİLYON DOLAR)  

İhracatımızı yapan başlıca sektörler ise şunlar: 

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK (1,3 MİLYAR DOLAR) 

İKLİMLENDİRME SANAYİ (492 MİLYON DOLAR) 

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ (391 MİLYON DOLAR) 

KURU MEYVE VE MAMULLERİ (114 MİLYON DOLAR) 

HUBUBAT, YAĞLI TOHUM VS.    (87 MİLYON DOLAR) 

MEYVE VE SEBZE MAMULLERİ (78 MİLYON DOLAR) 

Bu sayılarla ülke sıralamasında sekizinci sıradayız. Yılın geri kalan aylarındaki performansımız ile ilk yediye girebileceğimizi düşünüyorum. Durmadan çalışan ve üreten tüm firmalarımızı, kıymetli üyelerimizi tebrik ediyorum” diyerek sözlerine son verdi. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.
  Copyright © 2015 ManisaObjektifHaber.com İHA abonesidir.
  www.ManisaObjektifHaber.com
  info@ManisaObjektifHaber.com
  Rss Mobile @ManisaObjektifHaber /ManisaObjektifHaber

  Manisa Valiliği Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler Belediyesi Yunusemre Belediyesi Manisa Emniyet Müdürlüğü Celal Bayar Üniversitesi Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM İhlas Haber Ajansı

  Kurumsal

  Künye İletişim Reklam

  Yayın İlkeleri

  Yayın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir Yazıların Sorumluluğu Yazarlarına Aittir